Paylaşım Canavarı

Finalist
Küçükken severek oynadığımız 'tamagotchi'yi paylaşım platformlarıyla birleştirerek paylaştıkça besleyebileceğimiz ejderhalar, goriller, tek boynuzlular ve canavarlar düşlüyoruz, sevimli canavarlar!

‘Paylaşım Canavarı’ projesi Eşya Kütüphanesi’nin bir ihtiyacı olarak doğdu. Eşya Kütüphanesi ödünç alıp vermeyi kolaylaştıran bir platform. Herhangi bir eşyaya ihtiyacınız olduğunda etrafınızdaki kişilerden ödünç alabilir, sizde olan eşyaları da platformda listeleyerek ihtiyacı olanın sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Son iki senedir Eşya Kütüphanesi’ni geliştirmekteyiz. Bu sene Temmuz ayında açık kaynak olan 3. versiyonumuza geçtik. Bu geliştirmeler esnasında fark ettik ki, hem paylaşımların daha görünür olması, hem kullanıcıları motive etmesi için bir aracıya ihtiyacımız var.

Eşya Kütüphanesi şu anda üyelik formunu doldurarak, onaylandıktan sonra katılabileceğiniz bir platform. Yaklaşık 1 senedir üye formunda son soru olarak kişilerin kendilerinden bahsetmelerini istiyoruz, kolaylaştırıcı olarak da ‘Yavru bir ejderhan olsa adını ne koyardın?’ diye soruyoruz. Çok eğlenceli cevaplar aldık bugüne dek, pek çok yavru ejderhamız oldu.

Şimdi istiyoruz ki hem Eşya Kütüphanesi’nde, hem de Zumbara, Yolyola gibi benzer platformlarda bir paylaşımda bulunan her ‘değerli davranış’ında yavru ejderhasını ya da seçeceği bir canavarı ufak ufak beslesin. Bir nevi paylaşımı arttırmak için oyunlaştırma kullanalım.

Şu anda hem tam zamanlı ekibin içerisinde, hem de gönüllü ekibimizde yazılımcılar bulunmakta. Böyle bir açık kaynak projesi ile bu ekibimizi de genişletmeyi diliyoruz.

What is the social problem you are trying to solve?: 

Eşya Kütüphanesi'nden edindiğimiz tecrübeyle söyleyebiliriz ki paylaşım kültürünü anımsamak ve yaymak gerçekten kolay, halen baktığımız pek çok yerde paylaşımı görebiliyoruz. Ancak 'Çok güzel, iyi ki var böyle bir hizmet!' denilmesinden öte, alışılagelmiş, harcama ve tüketme davranışını değiştirebilmek için biz dahil pek çok kişinin güçlü bir motivasyona ihtiyacı var.

Geliştireceğimiz her paylaşım platformuna adapte edilebilen oyunlaştırma metoduyla inanıyoruz ki bu problemi çözmek için hem eğlenceli hem etkili bir aracımız olacak.

What technology you want to use to solve it?: 

Web servis kısmını geliştirmek için Python, PHP, Java, Ruby, Scala, Go gibi alternatiflerden uygun olanı Hackaton esnasında ekiple beraber seçmeyi planlıyoruz. Bunun dışında web sitelerine entegre edebilmek için JavaScript ile,  mobil platformlar için de Java ve Objective-C ile SDK (software development kit) hazırlayacağız.

Eşya Kütüphanesi haricindeki paylaşım platformlarının da rahatlıkla kullanabilmesi için tamamen açık kaynak olmasını istiyoruz.

List the objectives of your project linked to the proposed timeline: 

1. ay

Web servis ve SDK geliştirmesi

2. ay

Eşya Kütüphanesi ile entegrasyon, testler ve geliştirmeye devam!

3-6 ay

Bir başka paylaşım platformuna (Zumbara gibi) entegrasyon ve test

Başka girişimlere tanıtım ve ortaklık çalışmaları

6 ay-1 yıl

Paylaşım Festivali ile tanıtım

How will you encourage people to use your application?: 

Şu anda kendi geliştirdiğimiz Eşya Kütüphanesi ilk kullanıcı platform olarak hazır beklemekte. İrtibatta olduğumuz diğer ulusal ve uluslararası paylaşım platformlarının da oyunlaştırma fikrini seveceğini düşünüyoruz.

Son kullanıcı konusunda, Eşya Kütüphanesi'nin Kasım 2014 itibariyle 1400 kullanıcısı bulunmakta, sosyal medyada ise takipçi sayımız 5000'e ulaşmak üzere. Hazırlayacağımız oyunlaştırma esaslı web servis sayesinde kullanıcı sayımızın ve paylaşımların artacağını öngörüyoruz.

How are you planning to sustain your project?: 

Eşya Kütüphanesi ile yavaş yavaş açık kaynak kod projesi yürütmeyi öğreniyoruz. En çok ihtiyacımız olan insan kaynağı. İnanıyoruz ki Hackaton gibi bir oluşumla ilgili kişilere ulaşıp bu ihtiyacımızı giderebiliriz.

Project Owner: People and Organization: 

Eşya Kütüphanesi’nin ekibi paylaşıma gönül vermiş bir grup ruhu çocuk kalmış yetişkin. Oyun alanımızı genişletmek ve yeni ejderha sahipleriyle karşılıklı oturup sohbet etmek ve kuruluşumuzdan bu yana pek çok gönüllü ile büyüyen ekibimize bu vesileyle yeni yüzler katmak istiyoruz :) Ekibimiz projeye tam destek verecek. Kimdir bu ekip derseniz masal gibi hikayemizi okuyabilirsiniz: http://esyakutuphanesi.com/masalgibi.

Websitesi: www.esyakutuphanesi.com

Blog: blog.esyakutuphanesi.com

Facebook: www.facebook.com/EsyaKutuphanesi

Twitter: twitter.com/EsyaKutuphanesi

Github: github.com/EsyaKutuphanesi/esyakutuphanesi